VERN' Forum

Vodeći autoritet za poslovanje Applea, Horace Dediu, održao gostujuće predavanje na VERN’u

Horace Dediu, vodeći autoritet za poslovanje Applea, gostovao je na VERN'u te je za studente i profesore održao predavanje pod nazivom „Kako inovacije pretočiti u poslovni uspjeh“.

Apple, Horace Dediu, gostujuće predavanje

Analitičar koji je svoj ugled stekao radeći za poznate svjetske kompanije  poput Nokie i Microsofta, u svom je izlaganju objasnio kratkotrajne poslovne uspjehe novih tehnologija i industrija koje se brzo razvijaju i rastu.

Dediu je obrazovanje stekao na Sveučilištu Tufts, a kasnije i na Harvardu, gdje se upoznao s radom profesora Claytona Christensena i njegovom teorijom razdora, koju primjenjuje na širok spektar različitih industrija, u poslovnoj i društvenoj sferi. Toriju razdora Dediu predstavlja kao kompetitivnu, asimetričnu borbu, u kojoj se protivnici ne bore po istim pravilima. Primjere takve borbe nalazi u povijesti društva, u Bibliji te u poznatoj borbi Davida i Golijata, a princip asimetrične borbe konstantno primjenjuje u svojem radu, analizirajući tvrtke poput Nokie, Microsofta, Ubera, Applea, itd.

Slikovitim primjerom Nokie, koja je od najuspješnije kompanije u području mobilne telefonije kroz sedam godina došla do kraha, Dediu je protumačio pravila asimetrične borbe, a pravilni uzorak nalazi u svim industrijama. Postavivši pitanje „Kako se netko može boriti protiv Googlea?“, Dediu je dobio odgovore sudionika da Google trenutno nema konkurenciju, a daljnjim je objašnjavanjem, uzorak uočen u drugim industrijama primijenio i na odnosu Googlea i Facebooka.

Horace Dediu je naglasio važnost inovacija u specifičnim uvjetima u kojima živimo, gdje se produljio životni vijek čovjeka, ali se smanjila duljina poslovnog vijeka tvrtki i njihovih uspjeha. Bez ulaganja u inovacije, smatra, tvrtke su osuđene na propast, pa je inovacije usporedio s rađanjem djece i opstankom vrste. Uz nedovoljno ulaganje u inovacije, Dediu se zapitao „Kako smo uopće uspjeli napredovati?“, sugerirajući da inovacija mora biti više od principa pokušaja i promašaja.

(Marina Šimunić)

VERN' University
Privacy Overview

This website uses cookies to provide you with the best possible user experience. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognizing the user when they return to the site.